Ognisko Pracy Pozaszkolnej

Idź do spisu treści

Menu główne

Strona główna

Dnia 28.02.2011r Ministerstwo Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2010/2011 przyznało Ognisku Pracy Pozaszkolnej tytuł Miejsca Odkrywania Talentów. Tytuł ten przyznawany jest instytucjom, organizacjom pozaszkolnym, które wspierają uzdolnienia dzieci i młodzieży. Efektem tego projektu jest umieszczenie nas na ogólnopolskiej mapie pozaszkolnych miejsc wspierania talentów dzieci i młodzieży: www.roktalentow.men.gov.pl

Nowa  siedziba OPP

W dniu 16 listopada 2010 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Ogniska Pracy Pozaszkolnej, która mieści się w wyremontowanej Hali Sportowej, przy ul. Mazowieckiej 1 w Kołobrzegu.
Przecięcia wstęgi dokonali Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski, Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek oraz dyrektor OPP Mieczysław Szpak.
Sekcje sportowe Ogniska Pracy Pozaszkolnej wreszcie mają swoją  salę, a sekcje artystyczne godne warunki do pracy.
W grudniu 2008 roku w ręce OPP przekazał obiekt  ówczesny starosta, Artur Mackiewicz. Była hala wojskowa nie spełniała jednak standardów. W rękach OPP przeszła gruntowną przebudowę. W środku wymieniono sufit i podłogę, gdzie parkiet zastąpiła specjalna podłoga sportowa. Wyremontowano łazienki i pomieszczenia na pracownie oraz utworzono 4 pokoje gościnne dla zawodników. Powstała siłownia oraz sala konferencyjna. Na zewnątrz budynek zyskał nową elewację. Zamontowano również 8 kolektorów słonecznych.
Podczas uroczystości otwarcia zadowolenia z takiego stanu rzeczy nie krył Mieczysław Szpak, dyrektor OPP. Podkreślał, że Ognisko, którym kieruje długo czekało na halę z prawdziwego zdarzenia.
Do Ogniska Pracy Pozaszkolnej  uczęszczają dzieci i młodzież z terenu powiatu kołobrzeskiego, która ma możliwość spędzać aktywnie czas wolny, biorąc udział w rozmaitych sekcjach w zakresie: sportu, kultury i sztuki. Hala sportowa OPP otwarta jest dla wszystkich mieszkańców naszego powiatu, bez względu na wiek.

Historia Ogniska Pracy Pozaszkolnej
Ognisko Pracy Pozaszkolnej powołała do życia kołobrzeska Rada Miejska w 1988 roku. Pierwszym dyrektorem została pani Maria Pietrzykowska, a pierwszą siedzibą - pomieszczenie w dawnym Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Łopuskiego (obecnie Zespół szkół Ekonomiczno-Hotelarskich).

Od 1990 roku przez dwanaście lat stanowisko dyrektora piastowała pani Janina Sienkiewicz. Zmieniła się również siedziba - którą przeniesiono do dawnej "siódemki" - dziś Gimnazjum nr 3. Tam jednak znajdowało się tylko biuro, natomiast zajęcia odbywały się w salkach katechetycznych przy kościele św. Marcina.
Możliwości kadrowe były początkowo skromne: do dyspozycji dyrektora były tylko trzy etaty, wkrótce jednak zaczęła się zwiększać ilość zatrudnianych pracowników.
Obecnie w OPP pracuje 25   trenerów, instruktorów, nauczycieli i pracowników administracyjnych, a z zajęć w naszej placówce korzysta ponad 400 wychowanków - jak w całkiem sporej szkole!
Wróćmy jednak do wspomnień. W kolejnych latach wciąż borykaliśmy się z problemami lokalowymi. Zajęcia odbywały się w pomieszczeniach nieistniejącego już budynku przy ul. Trzebiatowskiej, potem przeprowadzaliśmy się na osiedle Ogrody, gdzie udostępniono nam kilka pomieszczeń piwnicznych.
Od początku 1996 roku OPP stało się samodzielną jednostką budżetową, a organem prowadzącym została Gmina Miejska Kołobrzeg. Organ prowadzący zmienił się w 1999 roku, kiedy zostało nim Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu - które znalazło nam nową siedzibę. Tym razem przeprowadziliśmy się do budynku tzw. starego internatu Liceum im. Mikołaja Kopernika.
W roku 2002 pani Janina Sienkiewicz przeszła na emeryturę, od tego czasu miłościwie panuje nam dyrektor Mieczysław Szpak.
Historia naszej placówki to dzieje wielkiej wędrówki wychowanków i opiekunów. Ognisko sześciokrotnie było przenoszone do kolejnych nowych siedzib. Wszyscy wierzymy w "szczęśliwą siódemkę", wierzymy, że "do siedmiu razy sztuka", że obiekt, w którym obecnie się znajdujemy, okaże się trwałym miejscem działalności - miejscem, w którym nasze ognisko będzie płonąć jasnym ogniem działań, sukcesów, radości i mądrości kolejnych pokoleń wychowanków.Zaprasza wszystkich chętnych  do uczestnictwa w naszych zajęciach:

1. Sekcja  Sportowo -rekreacyjna -  Joanna Włodarczyk
2. Sekcja Sportowo -rekreacyjna - Barbara Rosińska
3. Sekcja Sportowo -rekreacyjna - Mieczysław Szpak
4.  Piłka siatkowa dziewcząt - Dariusz Bajko
5. Piłka siatkowa dziewcząt - Dariusz Cholka
6. Piłka siatkowa dziewcząt -Kazimierz Kropidłowski
7. Piłka siatkowa chłopców - Waldemar Pankiewicz
8. Piłka siatkowa dziewcząt i chłopców - Leszek Kowalewski
9. Sekcja plastyczna - rzeźba, szycie, malarstwo - Magdalena Kondraciuk
10. Sekcja plastyczna - rzeźba, szycie, malarstwo - Beata Dąbrowska
11. Zespół instrument. - wokalny , sekcja wokalna - Edyta Tetera
12. Sekcja taneczno - gimnastyczna - Ewa Balza- Plucińska
13.  Sekcja taneczna - Marta Koszel
14. Sekcja pływacka - Michał Mieczkowski
15. Sekcja recytatorsko filozoficzna - Wojciech Czaplewski
16. Sekcja szachowa - Leon Bręgoszewski
17. Sekcja astronomiczna - Marek Muciek
18. Sekcja sportowa z elementami piłki siatkowej - Teresa Rutkowska
19. Sekcja sportowa z elementami piłki siatkowej - Krzysztof Ośliślok
20. Sekcja gry na gitarze - Joanna Piotrowska
21. Sekcja teatralna -
22. Organizacja imprez - Jacek Szczęsny

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego