Ognisko Pracy Pozaszkolnej

Idź do spisu treści

Menu główne

Filozoficzna recytatorska

Sekcje

Sekcja recytatorsko-filozoficzna zaprasza na zajęcia:

Prowadzący: Wojciech Czaplewski, kontakt: tel. 781
722 523

Recytacja dla każdego (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna) - indywidualne konsultacje, zajęcia w grupie, praca z tekstem, ćwiczenia ruchu, gestu, oddychania i artykulacji, przygotowanie do konkursów i innych form indywidualnej oraz grupowej publicznej prezentacji
.

Recytacja dla najmłodszych - zajęcia o podobnej tematyce co poniedziałkowe, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i możliwości uczniów szkół podstawowych
.

Filozofia dla zainteresowanych (zajęcia adresowane przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych) - ćwiczenia, pogadanki, dyskusje i wykłady z filozofii oraz zagadnień okołofilozoficznych (kultura, nauka, sztuka, cywilizacja); przygotowanie do uczestnictwa w Olimpiadzie Filozoficznej
.
Zajęcia odbywają się w
Ognisku Pracy Pozaszkolnej ul. Mazowiecka 1
                                 
          ponidziałki od godz. 15.15 - 18.00
  
                                       czwartki od godz. 15.15 - 18.00

Konkursy recytatorskie


Ostatnimi czasy odbyły się dwa ważne konkursy recytatorskie. Miło nam donieść, że w organizowanych 29 III w Regionalnym Centrum Kultury miejskich eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego tytuł Laureata i awans do eliminacji wojewódzkich w Szczecinie zdobyły nasze wychowanki Katarzyna Chendoszko i Dominika Plata. Natomiast 2 IV w Zespole Szkół Społecznych im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu odbyła się 11 edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Mała Herbertiada. Grand Prix tego konkursu zdobyła Kalina Cherezińska, ponadto w kategorii młodszej (kl. II - VI) Jaśmina Wenta zdobyła I, a Zofia Pryć III nagrodę, natomiast Laura Parzych otrzymała wyróżnienie. W starszej kategorii wiekowej (kl. VII, VIII i gimnazjum) wyróżnienia zdobyli także nasi wychowankowie, podopieczni sekcji recytatorsko-filozoficznej: Lawinia Zawartowska, Maciej Piatek i Dominika Jarzyńska.


Ogólnopolski Jesienny Turniej Recytatorski "Romantycznie" w Szczecinie


Troje wychowanków sekcji recytatorskiej wraz z instruktorem wzięło udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów pięknego słowa: 23. Ogólnopolskim Jesiennym Turnieju Recytatorskim "Romantycznie" w Szczecinie. Była to czterodniowa impreza artystyczna (8 - 11 XI), łącząca coroczne zmagania sceniczne ze świętowaniem 100-lecia Niepodległości oraz obchodami Roku Zbigniewa Herberta. Wydarzeniu towarzyszyły spektakle, wystawy, warsztaty, przedpremierowy pokaz filmowy, konsultacje z profesorami szkół teatralnych... Uczestnicy turnieju wspólnie (pod reżyserską opieką Iwony Mirońskiej-Gargas, wsparci Muzyką Fryderyka Chopina wykonywaną na żywo przez Mateusza Jana Głogowskiego) przygotowali sceniczną adaptację "Pana Tadeusza".
Miło nam poinformować, że wychowanek OPP Szczepan Czaplewski zajął II miejsce w kategorii dorosłych (za kolaż tekstów Brunona Schulza i Zbigniewa Herberta), a Dominika Plata - III miejsce w kategorii szkolnej (mówiła Wiersz Bohdana Zaleskiego i prozę Fiodora Dostojewskiego). Ponadto instruktor, który również wziął udział w konkursie - jako jedyny jego uczestnik otrzymał dyplom Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk za wysoki poziom kultury żywego słowa.


foto: J.Krawczykiewicz, M.Gargas Studio Teatr, W.Czaplewski

Powiatowy Konkurs Recytacji i Piosenki Patriotycznej "Odcienie Ojczyzny"


W piątek 26 października już po raz trzynasty odbył się Powiatowy Konkurs Recytacji i Piosenki Patriotycznej "Odcienie Ojczyzny", współorganizowany przez Klub Garnizonowy i Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. W konkursie wzięło udział pięcioro wychowanków OPP i wszyscy zdobyli zaszczytny tytuł laureata (należy uznać to za swoisty rekord występów naszych wychowanków w tym zacnym turnieju). I tak w kategorii najmłodszej dyplomy laureatek odebrały Zosia Pryć i Kalina Cherezińska, w kategorii "średniej" (12 - 16 lat) - Maciej Piątek i Dominika Jarzyńska, a w kategorii ponadgimnazjalnej - Iga Szukalska.


Gratulujemy!Miło nam poinformować, że wychowankowie sekcji recytatorskiej odbyli aż trzy inspirujące wyjazdy do Szczecina. Po wzięciu udziału w finale XII Zachodniopomorskiego Konkursu Recytatorskiego „O Złotą Lirę Kornela Ujejskiego” (gdzie – o czym informowaliśmy – wyróżniony został Kacper Pierzak), recytatorki Dominika Plata i Zofia Duda zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Natomiast w dniach 18 – 20 maja odbył się w Szczecinie finał XIV Ogólnopolskich Spotkań ze Sztuką Słowa „Wiara-Nadzieja-Miłość”, gdzie Zofia Duda zdobyła trzecie miejsce. Gratulujemy! Wszystkim trzem wydarzeniom towarzyszył bogaty program artystyczny i edukacyjny – warsztaty, spektakle, koncerty, wykłady i konsultacje indywidualne z wybitnymi specjalistami sztuki aktorskiej i recytatorskiej.

 

Sukces wychowanków Sekcji RecytatorskiejMiło nam zawiadomić, że wychowankowie sekcji recytatorskiej OPP odnieśli sukces na powiatowych eliminacjach 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Turniej odbył się w małej sali teatralnej Regionalnego Centrum Kultury, jurorami byli m in. aktorzy i instruktorzy teatralni z Koszalina i Szczecina. Nasz wychowanek Wojciech Łazarczak - debiutując na scenie recytatorskiej - otrzymał wyróżnienie, natomiast Dominika Plata (recytująca fragmenty "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego i "Braci Karamazow" Fiodora Dostojewskiego) i Zofia Duda (z wierszem Wisławy Szymborskiej i prozą Bronki Nowickiej) zdobyły tytuły laureatek i będą nas reprezentować na kolejnym etapie konkursu, w Szczecinie.Gratulujemy! 

Nasi wychowankowie zostali zaproszeni do współtworzenia wzruszającej uroczystości, która odbyła się 17 listopada w sali koncertowej kołobrzeskiego Ratusza - Zaduszek z Pionierami. Licznie zgromadzonym widzom, wśród których było wielu tych, co pamiętali trudne lata powojennej odbudowy naszego miasta, przedstawiony został program, na który składały się elementy dokumentalne (m.in. film, prezentacja fotograficzna, wizyta w muzeum "Patria Colbergiensis") oraz artystyczne. Dominika i Kacper z sekcji recytatorskiej, z pomocą instruktora Wojciecha Czaplewskiego, zaprezentowali występ recytatorski, składający się z wierszy Beaty Obertyńskiej i Zbigniewa Herberta.


Wychowankowie OPP wzięli udział w 12 edycji Patriotycznego Konkursu Recytatorskiego i Piosenki Patriotycznej "Odcienie Ojczyzny 2017". Miło nam powiadomić , że Lawinia Zawartowska zdobyła tytuł laureatki w kategorii klas IV - VI, laureatami w kategorii gimnazjalnej zostali Iga Szukalska i Kacper Pierzak, a Ada Grabowska została wyróżniona w kategorii licealnej.


Gratulujemy!

Miło nam zawiadomić, że wychowanek sekcji recytatorskiej OPP Kacper Pierzak został laureatem XII wojewódzkiego Turnieju Recytatorskiego Twórczości Religijnej, organizowanego 21 października br. w Centrum Kultury 105 w Koszalinie.


Wychowankowie sekcji filozoficzno-recytatorskiej odnieśli znaczący sukces podczas X edycji Konkursu Recytatorskiego i Piosenki Patriotycznej „Odcienie Ojczyzny”, organizowanego tuż przed Dniem Niepodległości przez Klub Woskowy w Kołobrzegu (konkurs o zasięgu powiatowym). Laureatami trzech pierwszych miejsc w recytatorskiej kategorii gimnazjalnej zostali: Iga Szukalska, Maciej Iwańczyk i Dominika Plata, natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciążyła Aleksandra Kobylińska, a drugie miejsce zajął Szczepan Czaplewski.

Wojewódzki konkurs recytatorski "O Złotą lirę Kornela Ujejskiego"


Kornel Ujejski to znakomity, choć dziś już nieco zapomniany poeta romantyczny. Ku jego pamięci od dziesięciu lat organizowany jest wojewódzki konkurs recytatorski "O Złotą lirę Kornela Ujejskiego" w Szczecinie. W eliminacjach konkursowych reprezentowało OPP sześcioro recytatorów, którzy pokazali, co potrafią, na teatralnej scenie Akademii Sztuki w Szczecinie. Duży sukces odniosły trzy gimnazjalistki (Ada Grabowska, Dominika Plata i Martyna Kudlińska), które zakwalifikowały się do wąskiego dziesięcioosobowego grona finalistów konkursu. Finał odbędzie się także w Szczecinie, 24 marca. Trzymamy kciuki!

W dniach 25 - 27 listopada w Centrum Kultury w Połczynie Zdroju odbyła się 31. edycja prestiżowego Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów. W turnieju wzięła udział wychowanka OPP Gabriela Fiutek, prezentująca wierze Juliana Tuwima i Zbigniewa Herberta. Nagrodę specjalną jury (któremu przewodniczyła Joanna Szczepkowska) za ukazanie satyrycznych walorów recytowanego tekstu zdobył instruktor OPP Wojciech Czaplewski.


Na zdjęciu: jurorzy, organizatorzy i laureaci, uczestniczący w koncercie galowym turnieju.


Recytatorzy OPP Aleksandra Kobylińska i Szczepan Czaplewski wzięli udział w prestiżowych listopadowych konkursach ogólnopolskich. Pierwszy z nich to czterodniowa recytatorska uczta w Szczecinie Dąbiu, gdzie w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się jubileuszowy 20. Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”. Przesłuchaniom konkurowym jak zwykle towarzyszyły warsztaty pod kierunkiem wybitnych pedagogów – z PWST w Krakowie, Uniwersytetu Szczecińskiego i Teatru Współczesnego w Szczecinie. Z okazji jubileuszu zorganizowano „Koncert Mistrzów”, do którego zaproszono instruktora OPP Wojciecha Czaplewskiego (cały koncert można zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=aErwnJ3x0dE).

Kilka dni później rozpoczął się następny turniej, także jubileuszowy: 30. Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów, organizowany przez Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju, gdzie jurorami – a także artystami występujacymi w koncertach oraz instruktorami prowadzącymi warsztaty i indywidualne konsultacje – były gwiazdy filmu i estrady: Olga Bończyk, Agnieszka Babicz-Stasierowska i Krzysztof Stasierowski. Atrakcyjnym uzupełnieniem trzydniowego przeglądu były trwające do późnej nocy występy na „otwartej scenie” skamandryckiej kawiarenki „Pod Pikadorem”, w których wzięli również udział kołobrzeżanie.


Wychowankowie sekcji recytatorskiej OPP wzięli udział w XVI Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada". Ola Kobylińska, Ada Płatosz, Dominika Plata, Szczepan i Klara Czaplewscy, Bartosz Dankowski, Agnieszka Adamowska i Dominika Kłos uczestniczyli w warsztatach aktorskich, które 17 września poprowadził aktor Teatru Nowego w Poznaniu Andrzej Januszewski. Dzień później odbył się konkurs recytatorski, w którym wyróżnieni zostali Szczepan Czaplewski i Bartosz Dankowski, a trzecie miejsce i nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyła Klara Czaplewska. Gratulujemy!


Recytatorzy OPP


Recytatorzy OPP w zięli udział w XI Wojewódzkich Spotkaniach ze Sztuką Słowa "Wiara - Nadzieja - Miłość". Dwudniowa impreza (23 - 24 V), zorganizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie-Dąbiu pod patronatem Arcybiskpa Metropolity Szczecińskiego, obejmowała konkurs recytatorski, spektakle, warsztaty i konsultacje indywidualne z ekspertami od sztuki recytatorskiej. W konkursie wzięło udział czworo wychowanków OPP, spośród których Szczepan Czaplewski zdobył Nagrodę Specjalną Jury (zaproszenie i darmową akredytację na przyszłoroczną, XII edycję Spotkań).

Na zdjęciu: recytatorzy OPP na szczecińskiej scenie.


SEKCJA RECYTATORSKA

  • Dwoje wychowanków OPP - Szczepan Czaplewski i Dominika Plata - wzięło udział w Jesiennym Turnieju Recytatorskim dla Gimnazjalistów (13 XII) w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczecinie Dąbiu. Była to jakby "dogrywka" rozegranego miesiąc wcześniej ogólnopolskiego turnieju dla młodzieży ponadgimnazjalnej i dorosłych. Szczepan, mówiący na konkursie prozę Bohdana Urbankowskiego i wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!


  • We wtorek 16 XII w kołobrzeskim Gimnazjum nr 1 odbył się coroczny Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania. Miło nam donieść, że w kategorii szkół podstawowych drugą nagrodę zdobyła wychowanka OPP Iga Szukalska (pierwszej nagrody nie przyznano), natomiast wśród gimnazjalistów najlepszą okazała się również nasza wychowanka Ola Kobylińska, która jednocześnie, zdobywając Grand Prix całego konkursu, pokonała uczestniczących w nim reprezentantów szkół ponadgimnazjalnych. Brawo! Mistrzyni pięknego czytania została też zaproszona na czwartkowy finał konkursu literackiego "Stasinowe Piórko", gdzie przed zaproszoną publicznością będzie czytać wiersze laureatów konkursu.

7 XI w kinie "Piast" odbył się IX Powiatowy Konkurs Recytatorski "Odcienie Ojczyzny". Wychowankowie OPP mocno zaznaczyli swą obecność w turnieju. Tytuł laureata zdobyli: Agnieszka Adamowska za tekst Bohdana Urbankowskiego z tomu "Głosy", Szczepan Czaplewski za wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Z lasu" (kategoria gimnazjalna), Jagoda Kondziołka - "Substancja" Zbigniewa Herberta - i Magdalena Warzocha - "Mróz" Baczyńskiego - (liceum); wyróżnienia: Iga Szukalska za tekst Jacka Kaczmarskiego "Katyń" (szkoły podstawowe) oraz Maciej Iwańczyk - fragment "Poetów do publiczności" Adama Asnyka - i Dariusz Klimas za wiersz Władysława Broniewskiego "Żołnierz polski" (gimnazjum). Wielkie gratulacje!

Sekcja filozoficzno-recytatorska.


Dnia 15 września w Regionalnym Centrum Kultury odbyły się miejskie obchody Dnia Sybiraka. Uroczystość, której głównymi bohaterami byli zesłańcy i więźniowie sowieckich łagrów, miała też swoją część artystyczną. Piękną recytacją wyróżniła się nasza wychowanka Agnieszka Adamowska, wywołując łzy wzruszenia na twarzach sybiraczek.

19 i 20 września 2014 odbyła się jubileuszowa piętnasta edycja Herbertiady - Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta. Pierwszy dzień Przeglądu upłynął pod znakiem konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wyróżnienie w konkursie, w którym wzięli udział recytatorzy z całej Polski, zdobyła wychowanka OPP Jagoda Kondziołka za prezentację wiersza Zbigniewa Herberta "Substancja". Gratulujemy! Drugiego dnia, podczas uroczystej gali Herbertiady wystąpił też nasz wychowanek Szczepan Czaplewski, recytujący prozę poetycką Herberta pt. "Pogrzeb młodego wieloryba" - występ był nagrodą za wiosenne zwycięstwo w "Małej Herbertiadzie" - wiosennym konkursie dla gimnazjalistów.


Agnieszka Adamowska zwyciężyła (warto podkreślić, że Agnieszka - uczennica klasy I gimnazjum - pokonała nawet licealistów!) w powiatowym konkursie pięknego czytania, zorganizowanym 11 kwietnia przez Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu. 20 kwietnia inni wychowankowie Koła Recytatorskiego OPP odnieśli sukces w etapie miejskim konkursu recytatorskiego "Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne" - Szczepan Czaplewski i Alicja Bałabuch zostali laureatami (kategoria gimnazjalna - "Ptaki"), awansując do następnego - powiatowego etapu konkursu, który odbędzie się 17 maja. Trzymamy kciuki! Ci sami recytatorzy wzięli też udział w finale prestiżowego wieloetapowego Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Ujejskiego o "Złotą Lirę", organizowanego przez szczeciński oddział Stowarzyszenia "Civitas Christiana". W finale laureatką III nagrody została Alicja Bałabuch. Gratulujemy! (Dodajmy, że oboje naszych recytatorów można zobaczyć, jak wypadli w etapie rejonowym konkursu w Koszalinie: link do strony z filmem.


XI 2012 odbył się w Kołobrzegu VII Patriotyczny Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej "Odcienie Ojczyzny", w którym z sukcesami startowali uczestnicy zajęć w OPP. W kategorii recytatorskiej (szkoły podstawowe) tytuł laureata zdobył Maciej Iwańczyk, a wyróżnienie - Wiktoria Świtoń. Wśród recytujących gimnazjalistów laureatami zostali Agnieszka Adamowska, Alicja Bałabuch i Szczepan Czaplewski, a wyróżnienie otrzymała Natalia Michalak.

Wychowanka sekcji filozoficzno-recytatorskiej OPP Maria Czaplewska z powodzeniem startowała w ogólnopolskich turniejach sztuki słowa. Najpierw w październiku - zdobywając pierwsze miejsce w jubileuszowej, 35. edycji turnieju "Wobec własnego czasu" w Wałczu, potem w listopadzie - trzecie miejsce w XVII Jesiennym Turnieju Recytatorskim "Romantycznie" w Szczecinie.


Galeria zdjęć z występów z okazji Dnia Matki:

Koło recytatorsko-filozoficzne

Wychowankowie OPP odnoszą sukcesy na turniejowych scenach.
We wrześniu odbył się najważniejszy kołobrzeski konkurs recytatorski dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - Herbertiada (konkurs w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta). Laureatką konkursu została Maria Czaplewska, wyprzedzona przez jednego tylko recytatora - Artura Łucyka, reprezentującego polskie Liceum Marii Magdaleny we Lwowie.  Na początku listopada, w ramach obchodów Dnia Niepodległości, odbył się, organizowany przez Klub Garnizonowy, powiatowy konkurs recytacji i poezji śpiewanej "Odcienie Ojczyzny". Wychowankowie OPP zdobyli nagrody we wszystkich kategoriach. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Agnieszka Adamowska, Szczepan Czaplewski i Maciek Iwańczyk zdobyli wyróżnienia, wyróżnienie w kategorii gimnazjalnej zdobyła też Klara Czaplewska, a w kategorii licealnej pierwsze miejsce zdobyła Maria Czaplewska, a drugie - Joanna Dankowska. Wkrótce potem Maria Czaplewska udała się do Szczecina, by wziąć udział w trudnych czterodniowych zmaganiach ogólnopolskiego konkursu (XVI Jesienny Turniej Sztuki Recytatorskiej "Romantycznie"), w którym zdobyła pierwsze miejsce w kategorii szkolnej.

Co robimy na zajęciach?

Przede wszystkim uczymy się mówić, słuchać i czytać – to znaczy
uczymy się komunikować za pomocą języka. Uczymy się rozumieć teksty
– zawsze piękne i mądre, często trudne – a także uczymy się przekazywać
to rozumienie innym, tym, którzy chcą słuchać.

Opanowanie sztuki słowa to konieczny warunek opanowania sztuki życia.

Przygotowujemy się do scenicznej prezentacji tego, czego się uczymy.
Dzięki publicznym występom stajemy się pośrednikami – między autorem
(który jest dla nas kimś ważnym) a publicznością (która jest też dla nas ważna).
W ten sposób poznajemy, jak wielką wartością są inni ludzie, a także jak
wielką wartością jesteśmy my sami.

Uczymy się umiejętności czynienia z siebie, swojego talentu i trudu –
bezinteresownego daru dla innych, choćby obcych – ludzi.

Bawimy się, oddychamy, krzyczymy, wymachujemy kończynami,
ćwiczymy dźwięk, gest, mimikę, ruch.
Rozmawiamy.

Sukces recytatorki

Wychowankowie sekcji recytatorskiej OPP wzięli udział w najbardziej prestiżowym konkursie recytatorskim w Kołobrzegu, jakim niewątpliwie jest  turniej w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta HERBERTIADA (14 - 18 IX 2011). Największy sukces odniosła zdobywczyni II nagrody (dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagroda finansowa - bagatela - 1000 złotych!) - Marysia Czaplewska. Dla porządku dodajmy, że zwycięzcą konkursu został reprezentant Liceum Marii Magdaleny we Lwowie Artur Łucyk.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego