Piosenka, Gitara, Szanty - OPP

OPP
Przejdź do treści

Piosenka, Gitara, Szanty

Praca zdalna
Witajcie! Dzisiaj przesyłam piosenki i podkłady dla zespołów, które mają zajęcia w czwartek i piątek. Dla zespołu „Disharmonic team” piosenka pt. „Ain't nobody”, dla „Diverse” - „Fastrygi” i dla „Chatterboxes” - „Lovely”. Bardzo proszę, żebyście nauczyli się słów i melodii.
Pozdrawiam serdecznie!
1. Ain't Nobody (oryg)
2. Ain-t Nobody (podkład)
3.Fastrygi (oryg)
4.Fastrygi (podkł)
5. Lovely (oryg)
6.Lovely(podkład)
Drodzy wokaliści, przed nami następny tydzień pracy zdalnej i nowe zadania. Poniżej znajdziecie piosenki i podkłady dla zespołów, które mają zajęcia we wtorek i środę. Bardzo proszę żebyście osłuchali się z wersjami oryginalnymi a potem ćwiczyli do podkładów. Dla zespołu „Promyczki” piosenka pt. „Nie zapomnij”, dla zespołu „Midnight” - „Aura” i dla zespołu „For fun” - „Tajemnice”. Piosenki i podkłady do piosenek solowych będę wysyłała do Was na skrzynki mailowe.
Życzę Wam przyjemniej pracy!
1. Nie zapomnij (oryg)
2. Nie Zapomnij (podkład)
3.Tajemnice (oryg)
4.Tajemnice(podkł)
5.Aura (oryg)
6.Aura (podkł)
Witajcie! Dzisiaj przesyłam ćwiczenia na kolejny tydzień naszej pracy zdalnej, które pomogą Wam w doskonaleniu techniki wokalnej:
 
 
Pierwsze i drugie ćwiczenie znacie z naszych zajęć, proszę o utrwalanie.
Ostatnie pojawiło się w internecie kilka dni temu, proszę żebyście się z nim zapoznali. Mam nadzieję, że będzie się Wam podobało :)
Drodzy Wokaliści, jak już wiecie w najbliższym czasie będziemy pracowali zdalnie.
 
Oto zadania dla Was na ten tydzień - poniżej zamieszczam linki do ćwiczeń, które znacie już z naszych zajęć i które pomogą Wam w rozwijaniu techniki wokalnej:
Przesyłam Wam również podkłady do piosenek dla zespołów, proszę żebyście nauczyli się słów na pamięć. Jeśli ktoś nie pamięta podziału na głosy, proszę o kontakt.
 
1)    Zespół Promyczki - „Bratnie dusze”
2)    Zespół Midnight - „Money, money”
3)    Zespół For fun - „Możesz wszystko”
4)    Zespół Disharmonic - „Ucieknijmy stąd”
5)    Zespół Diverse - „Diamonds”
6)    Zespół Chatterboxes - „For a better day”
 
W sprawie podkładów do piosenek solowych lub konsultacji proszę do mnie napisać lub zadzwonić.
Pozdrawiam serdecznie!
3.Możesz wszystko
4.Chodż ucieknijmy
5.Diamonds
6. For a better day
1.Bratnie dusze
2. Money
Witajcie, zbliża się wyjątkowe święto - „Dzień Matki”. Kochani, w tym szczególnym dla nas czasie w jakim się znajdujemy, pomyślałam o piosenkach, które są ważne, mądre, wzruszające i niosą wiarę w lepsze jutro. Może będziecie chcieli zrobić niespodziankę swoim Mamom i zaśpiewacie specjalnie dla nich? Moje propozycje są następujące -  dla starszych zespołów do wyboru : „Wszystko będzie dobrze”, „Dni których jeszcze nie znamy”. Pierwsza piosenka, to kompozycja na czas pandemii i  ma  piękne przesłanie - „Wierzymy, że przetrwać możemy tylko w jeden sposób – nie tracąc nadziei, że wszystko będzie dobrze”. Druga, to piosenka z repertuaru Marka Grechuty, którą na pewno wszyscy dobrze znają i doczekała się już wielu interpretacji, między innymi w wykonaniu Kamila Bednarka i  Michała Szpaka. Temat tej piosenki można też usłyszeć w filmie „Planeta singli”. A ja pomyślałam, że możecie tę piosenkę zaśpiewać zupełnie inaczej i przesyłam Wam podkład, który jest najpiękniejszy jaki dotychczas słyszałam. Jestem bardzo ciekawa, jakie macie pomysły i jaka będzie Wasza interpretacja? Dla najmłodszej grupy, czyli dla „Promyczków” przesyłam piosenkę z ostatniej edycji „Wygraj sukces” pt. „Mama mówiła”. Z niecierpliwością czekam na Wasze filmy i propozycje. Może uda nam się stworzyć fajne klipy, które będą prezentem dla Waszych Mam.
3.Dni których nie znamy (oryg)
1.Wszystko będzie dobrze(oryg)
2.Wszystko będzie dobrze(podkład)
6.Mama mówila (podkład)
4.Dni, których nie znamy (piano)
5.Mama mówila (oryg)
WITAJCIE MŁODZI GITARZYŚCI

 
Mam nadzieję, że mimo przedłużającego się okresu narodowej kwarantanny znajdujecie czas, aby poćwiczyć podstawowe elementy techniki gry. Gdyby pojawiły się jakieś problemy, to w zamieszczonych poniżej linkach znajdziecie podpowiedzi jak rozwiązać pojawiające się błędy:
 
 
Zwrotnie proszę o pytania i uwagi na skrzynkę: gitara@opp.kolobrzeg.pl
 

 
Pozdrawiam: A. Piotrowska
A dzisiaj coś innego - kto ich rozpozna?


Moi Drodzy, dzisiaj przygotowałam dla Was mini konkurs – kto poda imiona chłopaków, którzy śpiewają na załączonym filmiku? Był to pierwszy i... jak na razie jedyny tercet męski w historii naszej sekcji. Elegancja, kultura sceniczna, niezaprzeczalny wdzięk i urok osobisty. Prawda? To robiło i nadal robi wrażenie. Ja przypomniałam sobie ten występ z prawdziwym wzruszeniem. Chłopaki byli bardzo przejęci i   mocno przeżywali każdą chwilę na scenie. To było niezwykłe, szczere i urzekające. Może pojawią się chętni, żeby spróbować swoich sił w takim właśnie zespole? Ale...zapomniałam o naszym konkursie - wygra osoba, która najszybciej prześle do mnie odpowiedź:) A może ktoś pamięta jeszcze kiedy to było i tytuł piosenki?Drodzy wokaliści, dzisiaj dla przypomnienia i utrwalenia, zamieszczam kilka ważnych i ciekawych informacji o rejestrach w głosie oraz o tym jak je łączyć, czyli o tym co to jest mix i jak go ćwiczyć:
1. "Rejestry w głosie - trochę teorii o śpiewaniu"
2. "Rejestry w głosie"
3. "Co to jest miks? I jak go ćwiczyć?"
4. "Jak łączyć rejestry, moje ulubione ćwiczenie"
5. "5 ćwiczeń na mix - naucz się śpiewać mixem"
6. "Rozgrzewka wokalna - ćwiczenia na rejestry głosowe"
  
Moi Drodzy, bardzo dziękuję za przesłane filmiki. Cieszę się, że mimo natłoku zajęć i obowiązków szkolnych znajdujecie czas na rozwijanie swoich pasji. Dzisiaj przygotowałam dla Was film, który zrobiłam po raz pierwszy w życiu, więc mam nadzieję, że wybaczycie mi jeszcze pewne niedociągnięcia. Widzicie? Ciągle uczymy się czegoś nowego i to jest właśnie prawdziwa frajda! Ze względu na ograniczenia techniczne, wybrałam krótkie fragmenty z Waszych nagrań, trochę szkoda, bo jesteście wspaniali. Jestem z Was bardzo dumna!Drodzy wokaliści, dzisiaj  zamieszczam dla Was materiały, w których znajdziecie odpowiedzi na pytania, które mi często zadajecie: jaki mam rodzaj głosu, jak odkryć swój głos w śpiewie, jaką wybrać piosenkę, jak śpiewać wysokie dźwięki, jak śpiewać głośniej i mocniej bez wysiłku oraz kilka fajnych, zabawnych pomysłów na ćwiczenia wokalne w czasie kwarantanny. Pozdrawiam serdecznie!1. "Jakim rodzajem głosu jesteś?"
2. "Jak odkryć swój głos?"
3. "Jak dobrać piosenkę do swojego głosu?"
4. "Jak śpiewać wysokie dźwięki swobodnie?"
5. "Śpiewam za lekko-jak śpiewać mocnej?"
6. "Jak śpiewać gdy jest kwarantanna?"
Moi Drodzy, otrzymałam od Was wiele bardzo pozytywnych informacji zwrotnych odnośnie linków, filmów, materiałów, które do Was wysyłam i zamieszczam również na stronie Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Dotychczas utrwalaliśmy i poszerzaliśmy wiedzę dotyczącą technik wokalnych i prawidłowej emisji głosu. Dzisiaj chciałabym zwrócić Waszą  uwagę na źródło dźwięku czyli krtań. Poniżej zamieszczam kilka bardzo ciekawych filmów na temat pracy krtani, ćwiczenia na rozluźnienie mięśni krtani oraz informacje jak możemy dbać o nasz głos. Wiecie z naszych zajęć jak szybko mogą wystąpić problemy z głosem. Czasami przy braku odpowiedniej techniki, szybko odczuwacie dyskomfort, pojawia się chrypka i nieprzyjemne dla ucha dźwięki.
Oczywiście nic nie zastąpi naszych cotygodniowych spotkań, ale na filmach możecie zobaczyć a potem utrwalić prawidłowe zasady i nawyki. Dziękuję za Wasze pytania, każdy otrzyma w tym tygodniu odpowiedź na maila lub czasie naszych spotkań online. Co do próśb o podkłady, przejrzę swoje „zasoby” i w miarę możliwości, prześlę Wam do środy lub czwartku.
A teraz zapraszam do obejrzenia i przemyślenia materiałów, które dla Was przygotowałam:

1. "Ćwiczenia na neutralną krtań"

2. "Jak szybko rozluźnić głos?"

3. "Problemy z krtanią? To może masaż?"

4."Jak pozbyć się chrypki?"

5."Najlepszy sposób na chrypkę.."
1.  Tekst -----  zobaczycie polskie słowa i chwyty.
  
S a c r a m e n t o 2
1. Tam, gdzie jest Horn, znów wiedzie kurs, A
To me hoodah, to me hoodah E7
Tam, gdzie jest Horn, przez śnieg i sztorm.
To me hodah hodah dey

Więc razem, ho...! A
Do Kalifornii, jo...! D A
Tam złoty jest piach, bo złote dno D A
To the banks o Sakramento E7 A

2. Tam, gdzie jest Horn, gdzie deszcz i mgła,
Tam, gdzie jest Horn, gdzie nie ma dna.

3. Raz szedłem tam przez setkę dni
Ze Stanley Port do Frisco Bay.

4. Ostatni raz, gdym widział Horn,
Modliłem się o szybki zgon.

5. Ten bękart mat wykończył mnie,
Alem go zmógł, przeżyło się.

6. A Czarnuch Jim to pecha miał,
Gdy wiatr go z rei w morze zwiał.

7. I minie rok, nim poprzez Sund
Na Bałtyk znów zawiedzie kurs.

2.   Po naciśnięciu tego linku ------ zobaczycie jak radzą sobie z  SACRAMENTO   
     dziewczyny -   z podobnej placówki jak nasza.
 
  
3.   Po naciśnięciu tego linku ------ zobaczycie jak radzą sobie z SACRAMENTO
     dziewczyny – z podobnej placówki jak nasza – z tym że - w Londynie  
 
3  Ahoj Przygodooo!!!
Piątek 17 kwietnia 2020.

Kochani Szantymeni!!!

Cieszę się, że zapoznaliście się uważnie z  nr 1 i  nr 2.  -  z zeszłego tygodnia. Dziś mamy jednak już następne materiały nr 3 i kilka nowych zadań.  Nie znaczy to jednak wcale, że „Wyprawę na Ariadnie  odkładamy sobie teraz do lamusa! Nie, Nie!!!- wręcz przeciwnie!!!   -  Będziemy pracować sobie nad tym spektaklem dalej, równolegle w czasie wszystkich naszych wirtualnych zajęć  - aż do chwili, gdy spotkamy się, być może już w maju – spotkamy się normalnie w naszej Sali – tak jak dawniej.  

Po kliknięciu na odtwarzacz pod tekstem możecie posłuchać sobie jak  opowiadam  o Alfabecie Morsea’a. Dowiecie się  Także   o tym, że  - Samuel Mors tak bardzo kochał swoją żonę Lukrecję,  że aż wynalazł ten ciekawy alfabet. Jest on do dziś powszechnie wykorzystywany na morzu, w lotnictwie a także w muzyce!
Posłuchajcie też  oryginalnego wykonania kotwicznej szanty „Sacramento”, której polską wersję pamiętacie przecież dobrze z naszych zajęć. Pamiętajcie jednak o tym, że „SACRAMENTO” śpiewali nie tylko marynarze na dawnych żaglowcach. Szanta ta śpiewana była bowiem na całym Dzikim Zachodzie przez  traperów, włóczęgów i poszukiwaczy złota. Oprócz wersji oryginalnej przypominam tu najświeższą polską wersję . Tłumaczenie odbiega tu bardzo od oryginału. Dlaczego? Ponieważ jeden z polskich zespołów szantowych - już w czasie epidemii wirusa – tak właśnie nagrał „SACRAMENTO” i nagranie to zamieścił w sieci z odpowiednim komentarzem.  
Koniecznie  posłuchajcie!!!
                                                                                                                                                
WITAJCIE MOI GITARZYŚCI !!!

 
MIMO, ŻE NIE MOŻEMY SIĘ SPOTKAĆ W OGNISKU, NIE ZNACZY ,ŻE NIE POWINNIŚMY SIĘ CODZIENNIE DOSKONALIĆ ĆWICZĄC W DOMU. TYLKO CODZIENNA, SYSTEMATYCZNA PRACA PRZYNOSI WYCZEKIWANE EFEKTY.
W CHWILACH WOLNYCH OBEJRZYJCIE FILMIKI O UTALENTOWANYM POLSKIM, MŁODYM GITARZYŚCIE, KTÓRY PODBIJA ŚWIAT. WIERZCIE MI NAPRAWDĘ WARTO!!!
 
 
 
ALE NIE ZAPOMINAMY TEŻ O STARYCH MISTRZACH !!!
 
TALENTY GRAJĄ WSZĘDZIE I O KAŻDEJ PORZE ROKU!!!

DO PRACY J
 
Joanna Piotrowska
                                                                                                                                               
Life in quarantine”

Oto piosenka, którą skomponowała i przesłała do nas Zosia. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy!
Może ktoś jeszcze ma pomysł na piosenkę w czasie kwarantanny?
Zapraszamy do przesyłania Waszych propozycji i kompozycji na naszą stronę.
  
Zaśpiewaj ze mną Mamo, zaśpiewaj ze mną Tato!

Mój pomysł na najbliższy weekend – chciałabym abyście zaprosili do wspólnego śpiewania Waszych rodziców. Razem możecie zaśpiewać dowolną piosenkę. Edyta Górniak, Mieczysław Fogg, Dawid Podsiadło, Sanah, Ewa Farna, Daria Zawiałow albo Metallica. Wszystko jest dozwolone. Może to być również jeden z utworów, nad którymi obecnie pracujemy w zespołach – podkłady i teksty utworów są na naszej stronie.
Każdą piosenkę możecie podzielić na części, które będą śpiewane na przemian przez Was i Waszych rodziców, możecie też dodać drugi głos albo coś od siebie - żeby było ciekawiej i inaczej.
Nagrania z Waszych telefonów, kamer, laptopów czy tabletów przesyłajcie na naszą stronę. Na wszystkich uczestników naszej zabawy czekają atrakcyjne nagrody!
Mam nadzieję, że mój pomysł pozwoli Wam chociaż trochę oderwać się od trudnej sytuacji w jakiej obecnie się znajdujemy. Pamiętajcie – w życiu najważniejsza jest Wasza pasja! I mam nadzieję, że jest nią właśnie MUZYKA!

  
Podopieczni sekcji wokalnej ujawniają swoje talenty!

Oto prezentacja prac nadesłanych na Konkurs piosenki przez Was skomponowanej. Wszystkim, którzy podjęli się tego niełatwego zadania, serdecznie gratuluję i dziękuję! Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na naszych najbliższych zajęciach. Jeśli ktoś chciałby jeszcze przesłać swoją piosenkę, konkurs jest nadal otwarty. Zapraszam!

  
Drodzy Wychowankowie !

W ramach zajęć pozalekcyjnych prosiłabym o przejrzenie i przeanalizowanie podanego adresu internetowego - znajdują się tam ciekawe ćwiczenia do samodzielnych ćwiczeń. https:\\jakzagrac.pl   (m.in.budowa gitary,ćwiczenia rytmiczne, chwyty gitarowe).
Proszę także zaglądać na stronę internetowa Ogniska Pracy Pozaszkolnej na której są ciekawe propozycje do samodzielnej pracy w domu: adres strony www.opp.kolobrzeg.pl

Zwrotnie proszę o pytania i uwagi na skrzynkę: gitara@opp.kolobrzeg.pl

Pozdrawiam: A. Piotrowska
  
Śpiewaj świadomie

Kilka ważnych uwag, wskazówek i ćwiczeń dla wokalistów:


1. "Jak śpiewać i ćwiczyć efektywnie"
2. "Ile i jak ćwiczyć?"                                       
3."Jak ćwiczyć śpiewanie?"

Mp3 nr 4.
Mp3 nr 3.
Mp3 nr 10.
Mp3 nr 9.
Jaka to piosenka?

Moi Drodzy, przygotowałam dla Was zabawę. Kto rozpozna po fragmencie muzycznym, tytuł piosenki oraz wykonawcę? Kto zostanie mistrzem? Odpowiedzi proszę wysyłać na moją skrzynkę mailową:edytatetera@wp.pl. Zapraszam!
Mp3 nr 2.
Mp3 nr 1.
Mp3 nr 5.
Mp3 nr 7.
Mp3 nr 8.
Mp3 nr 6.
1.Po kliknięciu:

2.  Po Kliknięciu: będziecie mieli dostęp do tekstu

3.  Po Kliknięciu: będziecie mieli dostęp do słuchowiska radiowego  w wykonaniu naszych czołowych aktorów


Quiz muzyczny - Dopasuj wokalistę do zespołu

  
Co to jest „Primal sound”?


Do przypomnienia, utrwalenia, a dla niektórych do poznania:


  1. Jedyna „technika” jakiej potrzebujesz”
  2. Primal sound from singing and teaching singing”
        Link nr 2
  1. Primal sound for singers”
  
Piosenki, podkłady i słowa dla „starszaków” sekcji wokalnej – czyli dla zespołów: „Disharmonic team”, „Midnight”, „Fistaszki”.

Moi Drodzy, większość z Was otrzymała już te materiały drogą elektroniczną. Jednak jeśli gdzieś się zagubiły albo macie problem z pocztą (ja ostatnio mam często), tutaj w naszej zakładce muzycznej na stronie OPP zawsze będziecie mieli dostęp do wszystkich informacji jakie do Was wysyłam. Poniżej zamieszczam słowa, piosenki i podkłady dla poszczególnych zespołów wokalnych.

zespół "Disharmonic team"
 
Horyzonty

Rozbij mrok, Rozbij swój mrok
Niech się rozpadnie w pył
Jeden krok, jeden twój krok
Aby zmienić bieg zdarzeń
To V na skraju dróg
Byś zdecydować się mógł
Czy w prawy czy w lewy róg dziś uderzyć
Z czym się mierzyć

Jak żagle wiatr przeszła właśnie ta siła
Przenika ciało na wskroś
Horyzonty są tam
Czy odwagę masz by je zbadać
Horyzonty są tam gdzie nieba z ziemią styk
Horyzonty są tam, więc o piekle nie opowiadaj
Horyzonty są tam nie za daleko zbyt
Za bezkresem nowy dzień a przed ten długi sen
To nic to nic to nic

Błądzisz znów błądzisz we mgle
Bo nie wiesz gdzie jest dom
Jednak wciąż przecież masz coś, co intuicją zwą
To V na skraju dróg
Byś zdecydować się mógł
Czy w prawy czy w lewy róg dziś uderzyć?
Z czym się mierzyć

Jak żagle wiatr przeszła właśnie ta siła
Przenika ciało na wskroś
Horyzonty są tam
Czy odwagę masz by je zbadać
Horyzonty są tam gdzie nieba z ziemią styk
Horyzonty są tam, więc o piekle nie opowiadaj
Horyzonty są tam nie za daleko zbyt
Za bezkresem nowy dzień a przed ten długi sen
To nic to nic to nic

Rozbij mrok, choć by się tlił niech się rozpadnie w pył
Niech się rozpadnie w gwiezdny pył
To, co czujesz musi trwać aż skończy się od tak
Od tak nim ujrzysz znak
Horyzonty są tam
Czy odwagę masz by je zbadać
Horyzonty są tam gdzie nieba z ziemią styk
Horyzonty są tam, więc o piekle nie opowiadaj
Horyzonty są tam nie za daleko zbyt
Za bezkresem nowy dzień a przed ten długi sen
To nic to nic to nic
zespół "Midnight"

Nadzieja

UWAGA, proszę zamienić tekst na formę żeńską.

Nie wyobrażasz sobie jak
Dziś wdzięczny Ci jestem,
Że nie skreśliłaś mnie, ot tak,
Że dałaś mi przestrzeń.
I tak mi wstyd, zgubiłem rytm,
Tak jakby werbel grał pod włos.
Zrobiłem źle i zwijam się w kłębek,
Kłębek...

Lecz ja, tak ja,
Ja Ci wszystko jeszcze wynagrodzę...
Bo ja, tak ja,
Skoczę z Tobą na najgłębszą wodę...
Ja, tak ja,
Ja za Tobą pójdę w wielki ogień...
Bo ja, tak ja,
Tej miłości więcej nie zagłodzę...

aaaaaa... Mówili: "Nie ma żadnych szans"...
aaaaaa... Mówili: "Co umarło raz
aaaaaa... Już nigdy nie odrodzi się"
aaaaaa... Nadzieja nie umiera...

Nie wyobrażasz sobie jak
Mnie siłą wypełnia
Tej równowagi błogi żar,
Choć wiem, że jest chwiejna.
Lecz płynie czas, łagodzi w nas
Niewywietrzony jeszcze żal,
Co zmienił w dym tandetny fajerwerk,
Fajerwerk...

Lecz ja, tak ja,
Ja Ci wszystko jeszcze wynagrodzę...
Bo ja, tak ja,
Tej miłości więcej nie zagłodzę...

aaaaaa... Mówili: "Nie ma żadnych szans"
aaaaaa... Mówili: "Co umarło raz
aaaaaa... Już nigdy nie odrodzi się"
aaaaaa... Nadzieja nie umiera...
zespół "Fistaszki"

  
Wielka woda

Trzeba mi wielkiej wody,
Tej dobrej i tej złej,
Na wszystkie moje pogody
Niepogody duszy mej
Trzeba mi wielkiej drogi
Wśród wiecznie młodych bzów,
Na wszystkie moje złe bogi
Niebogi z moich snów...

Oceanów mrukliwych
I strumieni życzliwych,
Czarnych głębin niepewnych
I opowieści rzewnych...
Drogi białosrebrzystej,
Dróżki nieuroczystej,
Piachów siebie niepewnych
I ptasich rozmów śpiewnych...

I tylko taką mnie ścieżką poprowadź,
Gdzie śmieją się śmiechy w ciemności
I gdzie muzyka gra, muzyka gra...
Nie daj mi Boże, broń Boże skosztować
Tak zwanej życiowej mądrości,
Dopóki życie trwa, póki życie trwa...

Trzeba mi wielkiej wody,
Tej dobrej i tej złej,
Na wszystkie moje pogody
Niepogody duszy mej
Trzeba mi wielkiej psoty,
Trzeba mi psoty, hej...
Na wszystkie moje tęsknoty,
Ochoty duszy mej

Wielkich wypraw pod Kraków,
Nocnych rozmów rodaków,
Wysokonogich lasów
I bardzo dużo czasu...

I tylko taką mnie ścieżką poprowadź,
Gdzie śmieją się śmiechy w ciemności
I gdzie muzyka gra, muzyka gra...
Nie daj mi Boże, broń Boże skosztować
Tak zwanej życiowej mądrości,
Dopóki życie trwa, póki życie trwa...
Szanowni Rodzice !
Przechodząc do zajęć wirtualnych  przesyłam materiały, które stanowią punkt wyjściowy do naszych, pierwszych chyba w historii – marynistycznych spotkań z dziećmi na odległość.   Nie należy mylić ich z regularną nauką, której i tak chyba dzieci mają ostatnio aż za dużo.
Dlatego na tych zajęciach skoncentrujmy się bardziej na zabawie, niż na nauce. W tym trudnym okresie kwarantanny spróbujmy zrobić coś fajnego razem i oderwać myśli dzieci od przygnębiającej nas wszystkich izolacji. Proponuję więc wirtualną wspólną pracę nad przygotowaniem „Pirackiego” mini spektaklu – który wystawimy sobie wszyscy razem na scenie – kiedy zagrożenie wirusem wreszcie się skończy. Dopóki to nie nastąpi spróbujmy spotykać się smsowo, telefonicznie, e-mailowo a także na komunikatorze Messenger.
Przesyłam w załączniku
1. Piracką Bajkę „Wyprawa na Ariadnie „– z prośbą, aby zachęcić dzieci do zapoznania się z tym tekstem.
W jaki sposób Państwo to zrobicie pozostawiam już Waszej pomysłowości. Tytułem przypomnienia sygnalizuję, że Ariadna w mitologii greckiej pomogła Tezeuszowi wydostać się z labiryntu. Stąd kłębek nici, który w tym labiryncie ułatwił mu znalezienie drogi powrotnej nazywamy do dziś nicią Ariadny.
Inna wersja mitu podaje, że Tezeusz porzucił Ariadnę podczas snu na tejże wyspie z niewiadomych przyczyn. Dionizos, przejeżdżając ze swoim orszakiem, zobaczył ją śpiącą i zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Zabrał ją ze sobą na Olimp i pojął za żonę. Jako dar ślubny ofiarował jej wykonany przez Hefajstosa  złoty diadem, który później stał się gwiazdozbiorem zwanym do dziś Koroną Północną.
Sposobów w  jaki zainspirować mogą Państwo Wasze dzieci do zainteresowania się postacią Ariadny jest oczywiście nieskończenie wiele.  Nie będzie jednak błędem jeśli dowiedzą się przy okazji kim był Hefajstos, Tezeusz i Dionizos, co działo się na Olimpie , no i oczywiście kim była sama Ariadna. Z pewnością do czegoś im się to przyda, gdy ten wirusowy koszmar będziemy mieli już za sobą.
Namawiam więc gorąco wszystkich rodziców do przeczytania dzieciom tej bajki na głos. Z praktyki bowiem wiem, że jeśli podsuniemy im tylko suchy tekst do samodzielnego zapoznania się – może nie spełnić on swojej funkcji.
Oczekuję jednocześnie pilnie Waszej informacji zwrotnej dotyczącej tego, jak dzieci wyobrażają sobie :
a/. Wystawienie takiego przedstawienia. Kiedy i gdzie i dla kogo, chciałyby zagrać?
b/.   Który fragment bajki najbardziej im się podobał
c/.   Jak wyobrażają sobie kostiumy i scenografie
d/.   Co przy takiej okazji chciałyby zaśpiewać lub też zatańczyć.
e/.   W jaką z postaci tej bajki chciałyby się wcielić i ją zagrać
f/.    Który fragment z tej baśni wydaje się dzieciom najśmieszniejszy,
      a który najsmutniejszy ?     
Proponuję tu wirtualne zadanie domowe dla dzieci, które można przesłać w formie zdjęcia zrobionego telefonem na mój adres e-mail do piątku.  Proponuję więc aby każde dziecko namalowało, narysowało kredkami, czy też samym ołówkiem to, jak wyobraża sobie żaglowiec Ariadna.  W terminie późniejszym prace te staną się punktem wyjściowym do opracowania plakatu na nasz przyszły spektakl.  
W następnych materiałach prześlę Państwu Wyprawę na Ariadnie w wykonaniu naszych czołowych aktorów w formacie MP3 a także filmową relację z wystawiania tego spektaklu przez dzieci w teatrze.
Czekam na wszelkie sugestie/pomysły/pytania  ze strony Państwa
601 348 420 /  e-mail:bolko7@tlen.pl  
Gorąco pozdrawiam  z poważaniem Bolko Służewski
  
Drodzy Wokaliści!

Poniżej zamieszczam materiały dla młodszych zespołów wokalnych z mojej sekcji – słowa, oryginały piosenek oraz podkłady. Zachęcam do zapoznania się z nimi i nauczenia.  A kiedy będziecie już gotowi możemy skontaktować się, pośpiewać  i porozmawiać przez komunikator What's App. Możecie również wysyłać Wasze nagrania oraz pytania na moją pocztę, zawsze chętnie odpowiem. Nadal pracujemy, chociaż „zdalnie”, to zgodnie z planem i nic nas nie zatrzyma!

Zapraszam, czekam na Was!
Edyta Tetera

 ZESPÓŁ "PROMYCZKI"
Wstawaj, to już wiosna!

Wiosna (wiosna), hejże ho!

Wiosna się budzi, zima zasypia
Bo w domu czterech pór roku
Jedno jest łóżko, jedna poduszka
I jeden kubek do soku

Gdy wiosna rześka zerwie się z łóżka
I słońce wplecie we włosy
Zima swą głowę wtuli w poduszkę
I zamknie zmęczone oczy

Aaa... Wiosna (hej, hej), hejże ho!
Zielonym skrzydłem da ci w nos
Wiosna (hej, hej), hejże ho!
Zapuka w serce: Czy jest tam ktoś?

Obudzi kotki na gałązkach
Krokusy na tatrzańskich łąkach
Sasanka mała gdzieś spod Krosna
Usłyszy: Wstawaj, wstawaj, to już...

Wiosna (wiosna), hejże ho!
Wstawaj, wstawaj, to już wiosna!
Wiosna (wiosna), hejże ho!
Wstawaj, wstawaj, to już wiosna!

A zima będzie sobie już spała
Choć wokół będzie wiosennie
Bo z tego słowa zrozumie ona
Jedynie - senny, sennie
 ZESPÓŁ "FOR FUN"
Na pewno

Spróbuj znów, gdy idzie źle
Ja choć dwoje, troję się,
Słyszę wciąż, ty to masz rzadki dar
Wspinasz się, a lecisz w dół
Stawiasz sto, dostajesz pół
Zamiast rozbić bank rozbijasz bar

Teraz będzie dobrze, nigdy już na gorsze
nie pozmienia się kolejny dzień.
Uczę się na błędach,
może zapamiętam.
Koniec końców musi udać się.

Nie rozdrapuj starych ran
Przyjdzie wiosna będzie plan.
Nic nie jest na pewno
A jednak mam pewność
Nigdy nie jestem całkiem sam.

Nie rozdrapuj starych ran
Przyjdzie wiosna będzie plan.
Nic nie jest na pewno
A jednak mam pewność
Nigdy nie jestem całkiem sam.

Nie zmusza mnie do tej wiary nikt
Tę wiarę w sercu mam
Nie zmusza mnie do tej wiary nikt
to naturalny stan.

Teraz będzie dobrze, nigdy już na gorsze
nie pozmienia się kolejny dzień.
Uczę się na błędach,
może zapamiętam.
Koniec końców musi udać się.

Nie rozdrapuj starych ran
Przyjdzie wiosna będzie plan.
Nic nie jest na pewno
A jednak mam pewność
Nigdy nie jestem całkiem sam.

Nie rozdrapuj starych ran
Przyjdzie wiosna będzie plan.
Nic nie jest na pewno
A jednak mam pewność
Nigdy nie jestem całkiem sam.

Zapamiętać chcę (Tego chcę)
Musi udać się (Udać się)
Nigdy nie wiesz co przyniesie ci czas
Możesz dalej iść (Możesz iść)
W tej energii być (Możesz być)
Ani przez minutę nie jesteś sam.

Nie rozdrapuj starych ran
Przyjdzie wiosna będzie plan.
Nic nie jest na pewno
A jednak mam pewność
Nigdy nie jestem całkiem sam.

Nie rozdrapuj starych ran
Przyjdzie wiosna będzie plan.
Nic nie jest na pewno
A jednak mam pewność
Nigdy nie jestem całkiem sam.
 ZESPÓŁ "THE CHATTERBOXES"
Żeglarski czardasz

Kiedy w sercu pusto, źle - grzbiety fal dokoła,
Gdy tęsknota duszę rwie - pochyla się głowa,
A kiedy krzyczeć chcesz, stały ląd przywołać -
Zaśpiewaj piosnkę tę, jeśli tylko zdołasz.

Ref.: Jeszcze tylko kilka mil szybko przepłyniemy,
Jeszcze tylko kilka chwil w porcie odpoczniemy.
Wiatr nam czardasza gra, żagli płótno śpiewa
I płynie piosnka ta, tam gdzie szumią drzewa.

Jakoś wtedy lżej Ci jest, nawet się uśmiechasz
I stać Cię na każdy gest, i już się nie wściekasz.
Zęzy - cóż, taki los, bosman nie wybiera,
Smutek uleciał precz, w sercu radość wzbiera.


Ref.: Jeszcze tylko kilka mil szybko przepłyniemy,
Jeszcze tylko kilka chwil w porcie odpoczniemy.
Wiatr nam czardasza gra, żagli płótno śpiewa
I płynie piosnka ta, tam gdzie szumią drzewa.

Czardasz smutki goni precz, wszystkich rozwesela,
Nie jest ważna żadna rzecz, kiedy gra kapela,
Gitara, parę strun, głosów tłum schrypnięty,
Marynarski chór, w pokład tłuką piety

Ref.: Jeszcze tylko kilka mil szybko przepłyniemy,
Jeszcze tylko kilka chwil w porcie odpoczniemy.
Wiatr nam czardasza gra, żagli płótno śpiewa
I płynie piosnka ta, tam gdzie szumią drzewa.

REf.: Jeszcze tylko kilka mil szybko przepłyniemy,
Jeszcze tylko kilka chwil w porcie odpoczniemy.
Wiatr nam czardasza gra, żagli płótno śpiewa
I płynie piosnka ta, tam gdzie szumią drzewa.
Ćwiczenia i wskazówki dla podopiecznych sekcji wokalnej, do utrwalania techniki wokalnej i wykonania w domu:

1. "Technika wokalna-rozgrzewka wokalna, czyli od czego rozpocząć"
2. "Jak oddychać przeponą?"
3."Jak się rozśpiewywać? Darmowa lekcja śpiewu"
4. "Rozśpiewka rozszerzona"
5."Jak śpiewać bez zaciskania"
6. "Jak śpiewają zawodowcy-3 błędy, których musisz unikać"
7. "Najczęściej popełniane błędy-jak nie śpiewać"

Zdalny kontakt z rodzicami i dziećmi sekcja Szanty

Numer telefonu (PL): 22 263 04 47
 
Kod dostępu: 449929#
 
Międzynarodowe numery telefoniczne: https://fccdl.in/i/szantyognisko
 
Numer ID spotkania online: szantyognisko
 

 
K O N K U R S


Sekcja muzyczna Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu ogłasza konkurs na piosenkę przez Was skomponowaną. Tematyka i stylistyka dowolna, może być tylko zwrotka i refren, acappella lub z podkładem albo  z instrumentem. Nagranie może być z telefonu, przesłane na pocztę naszej placówki - opp.kolobrzeg@interia.pl. Już za sam udział w konkursie przewidziane są nagrody, a za najciekawszą lub najbardziej zabawną kompozycję zostaną przyznane nagrody specjalne.

   
Czekamy na Wasze propozycje!
Kołobrzeg 2022
Ognisko Pracy Pozaszkolnej
78-100 Kołobrzeg
ul. Mazowiecka 1
tel: 94 722 05 12
E-mail: opp@kolobrzeg.powiat.pl
Wróć do spisu treści